неделя, 11 май 2014 г.

Как разцъфва роза?


Символика на розите

Червената роза е запазеният символ на любовта, тя се поднася само когато искаме да кажем “обичам те“ и в никакъв друг случай. Има значение дали се подарява напълно разцъфнало цвете или още неразтворен цвят. Пъпката на червена роза също означава силни чувства, които обаче трябва да бъдат запазени в тайна.
Бялата роза символизира вярност и непоквареност, тя казва “довери ми се“.
Жълтата, която често се е смятала за послание на омраза, всъщност говори за приятелство. Леко отворена, жълтата роза пита“Обичаш ли ме още“, а значението на съвсем разтворен жълт цвят е “Моля те, върни се“.
Розовата роза е символ на пълно щастие и удоволствие, но също така носи и посланието на тайната любов и признава “Сърцето ми ти принадлежи“. Полуотвореният розов цвят говори, че любовта е истинска.А напълно разцъфнал, цветът й казва “Вярвай на това, което говоря и правя“.
Комбинацията от бели и червени рози означава “близост завинаги“. Вероятно оттам идва и символиката в погребалните церемонии, когато листата от цвета на тези рози се разхвърлят около гроба на покойника и така се изпраща посланието, че този човек ще остане в сърцата ни завинаги.



Видове рози

Роза е многогодишно цвете храст или лозa от вида Rosa, в рамките на семейство Розоцветни, който съдържа над 100 вида. Видовете образуват група от храсти или лияни, с разклонения, които често са въоръжени с остри тръни.  Повечето видове са от Азия, Европа, Северна Америка, и Северозападна Африка. Розата широко се отглежда заради нейната красота и аромат.Името произхожда от латински Rosa.
Видове 
Rosa canina: Кучешка роза, шипка Буш
Rosa chinensis: Китай роза
Роза majalis: Канелна роза
Rosa moschata: Муск роза
Роза multiflora: Роза мултифлора
Rosa rubiginosa: Шипка
Роза rugosa: Rugosa Роза, японска роза
Роза virginiana  Вирджинска роза





История на розопроизводството

Счита се, че отглеждането на рози за получаване на розова вода и по-късно на розово масло е започнало в Индия и Египет. С придвижването на турците и арабите през 9 век то е пренесено в Персия и Тунис. Търговията с розово масло в Европа е започнала през 16 век, а първите данни за розови насаждения по нашите земи са от 17 век — около Одрин, а в пределите на днешна България първите документални сведения са от 1712 г. за землището на с. Войнягово, Карловско. Със сигурност се знае, че в средата на 19 век се е формирала така нар. Розова долина, в района между Казанлък, Карлово и Стрелча.